POCZĄTEK WSPÓLNEJ DROGI
Pierwsza Kapituła Kongregacji Mniszek Kamedułek Reguły Świętego Benedykta.

Dekretem Dykasterii Watykańskiej ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego z dnia 15 maja 2024 r. erygowana została pierwsza w historiinaszego Zakonu Kongregacja Mniszek Kamedułek Reguły Świętego Benedykta. Jak stwierdza dokument, Kapituły Klasztorów, po czasie przemyśleń i pogłębiania wspólnego dziedzictwa charyzmatycznego, dojrzały do przekonania o możliwości i pożytku posiadania struktury życia i zarządzania, która, bez uszczerbku dla autonomii każdego Klasztoru „sui iuris”, przyczynia się do urzeczywistniania wspólnej przynależności charyzmatycznej i misji powierzonej im przez Kościół. W skład Kongregacji weszły następujące Klasztory autonomiczne wraz z mniejszymi, zależnymi od nich Wspólnotami: Klasztor Świętego Antoniego Opata w Rzymie, Klasztor Najświętszej Trójcy w Poppi (Włochy), Klasztor Mniszek Kamedułek w Złoczewie, Klasztor Mama Wa Kanisa w Mafinga (Tanzania) oraz Klasztor Mtakatifu Katarina w Karatu (Tanzania).
W dniach 23-27 września 2024 roku w klasztorze Świętego Antoniego w Rzymie odbyło się pierwsze zebranie Kapituły tejże Kongregacji.
Przy tej okazji w Wiecznym Mieście spotkały się Mniszki Kamedułki pochodzące z różnych stron świata. Miałyśmy okazję poznać mniszki pochodzące z Włoch, Tanzanii, Brazylii, Indii, Korei… Choć wychowane w różnych kulturach i w odmienny sposób przeżywające na co dzień charyzmat kamedulski (jedne na modlitwie i pracy ukrytej w większej samotności klauzury papieskiej, inne zaś we wspólnocie o bardziej rozwiniętej formie gościnności oferującej ludziom różnego rodzaju kursy, czy też łączącej kontemplację z jakąś formą działalności zewnętrznej), czułyśmy się w tych dniach jak jedna, wielka Rodzina, bogata różnorodnością, złączona duchem Świętego Naszego Ojca Romualda.
Pierwsze dwa dni obfitowały w konferencje, wygłoszone przez zaproszonych gości. W poniedziałek 23 września, w godzinach przedpołudniowych, swoim doświadczeniem nabytym w ramach wielowspólnotowej struktury dzieliła się z nami Matka Ester Stucchi, benedyktynka sakramentka, prezeska Kongregacji Najświętszego Sakramentu. Po południu zaś odbyło się spotkanie z Ojcem Krzysztofem Gieratem CMF, pracownikiem Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, które dotyczyło przepisów prawnych związanych z życiem zakonnym. Następny dzień, czyli wtorek, poświęcony był historii i duchowości kamedulskiej. Ojciec prof. Ubaldo Cortoni, mnich z Camaldoli, przedstawił nam zarys historii żeńskiej gałęzi Zakonu Kamedułów. Konferencja ta zapaliła w nas pragnienie zgłębiania naszej historii, która choć jest tak piękna, długa i bogata, wciąż pozostaje w dużej części nieznana. Jego Ekscelencja ojciec Roberto Fornaciari, mnich kameduła i biskup diecezji Tempio-Ampurias w Sardynii, podjął następnie temat: „Duchowość benedyktyńsko-kamedulska w historii oraz współcześnie: wyzwania i perspektywy”.
Po tym prawnym, historycznym i duchowym przygotowaniu, w dniu 25 września przeszłyśmy do spraw bezpośrednio związanych z formalną strukturą i działalnością naszej nowej Kongregacji. Dzień rozpoczął się Mszą Świętą, którą odprawił dla wszystkich zgromadzonych Mniszek Ojciec Matteo Ferrari, Generał Kongregacji Kamedułów Reguły Świętego Benedykta. Jego homilia, łącząca ewangeliczne wysłanie Dwunastu Apostołów z zadaniami nowopowstałej Kongregacji Mniszek, zapisała się w naszej pamięci jako program przyszłych wspólnych, a także indywidualnych działań.
Ojciec Generał przewodniczył następnie wyborom Opatki Prezeski, jej Rady oraz Ekonomki Kongregacji. Zgodnie z zatwierdzonym przez Watykańską Dykasterię Statutem, we właściwym posiedzeniu Kapituły oraz w wyborach uczestniczyły już tylko Opatki pięciu klasztorów autonomicznych (Włochy: Rzym i Poppi, Polska: Złoczew, Tanzania: Mafinga i Karatu) oraz pięć Delegatek z tychże klasztorów. W efekcie obrad i głosowań, na Opatkę Prezeskę została wybrana Matka M. Michela Porcellato, Opatka Klasztoru Świętego Antoniego w Rzymie. Radne zaś to: M. Adelmunda Mpete z Mafinga, M. Konstancja Tokarczyk ze Złoczewa, M. Noela Naman z Karatu oraz S. Patrizia z Poppi (zarazem Sekretarka Kongregacji). Ekonomką Kongregacji została S. Michela Spera z Rzymu.
Następne dni służyły pracy nad zaprogramowaniem działalności Kongregacji na najbliższe sześciolecie. Za najważniejsze uznałyśmy czuwanie nad wiernością naszemu specyficznemu charyzmatowi, troskę o wszystkie aspekty życia wspólnotowego (takie jak komunia i pojednanie, liturgia, modlitwa, formacja, studium i praca) oraz pracę nad naszymi Konstytucjami. W następstwie tego został dokonany podział zadań dla czterech powołanych w tym celu Komisji: do spraw posługi władzy, formacji, komunikacji oraz koordynacji i wspierania Ekonomek lokalnych. Po kilku dniach intensywnej pracy, ubogacających spotkań, wspólnie celebrowanej Liturgii godzin i Eucharystii, wspólnych posiłków i radosnych rekreacji, pełne nowego zapału, powróciłyśmy do naszych klasztorów, aby tam, do naszych Wspólnot, zanieść to, co jak pracowite pszczoły zebrałyśmy w tym czasie łaski ofiarowanym nam przez Pana.
W ten sposób, w klimacie siostrzanej komunii, rozpoczęła się wspólna droga Mniszek Kamedułek obecnych na pięciu kontynentach, w siedmiu krajach (Włochy, Polska, Tanzania, Indie, Korea, Brazylia, Stany Zjednoczone). Na znak jedności i łączności w modlitwie za naszą Kongregację zobowiązałyśmy się w czasie niedzielnych Nieszporów zapalać lampkę oliwną, którą każda Opatka otrzymała na zakończenie Kapituły.